Wentylacja mechaniczna

Straty ciepła w domu hybrydowym zostają ograniczone do minimum również dzięki stosowanej wentylacji mechanicznej. Zapewnia ona nie tylko równomierną wymianę powietrza, tak szczególnie ważną w domach energooszczędnych i pasywnych, ale także, dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza, gwarantuje zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Stała wymiana powietrza oraz jednakowa temperatura w całym pomieszczeniu zapewnia możliwość nawet 50% oszczędności na ogrzewaniu.

Poza czynnikiem ekonomicznym decydując się na montaż rekuperacji najważniejszą role odgrywa również czynnik zdrowotny. Praca rekuperatora zapewnia nieustanny nawiew do domu świeżego powietrze.

Jednocześnie usuwane jest powietrze zużyte, które jak wiadomo zawiera znaczną ilość alergenów i roztoczy pochodząc chociażby z elementów wyposażenia wnętrz np. dywanów, firan itp.

Wentylując pomieszczenia zapewniamy ciągłość dopływu świeżego powietrza oraz usuwanie powietrza zużytego. Tylko system nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła może wydajnie i oszczędnie zapewnić nam odpowiednią ilość świeżego i przefiltrowanego powietrza.

ZOBACZ CZYM JEST REKUPERACJA

 

 

 

Gruntowe wymienniki ciepła

Zamontowany w domu system rekuperacji możemy w dowolnym momencie dodatkowo rozbudować o gruntowy wymiennik ciepła. Jest to urządzenie, dzięki któremu bez problemu możemy zwiększyć efektywność energetyczną rekuperatora. Gruntowy wymiennik ciepła ma za zadanie schłodzenie lub ogrzanie powietrza zanim przedostanie się ono do rekuperatora. Urządzenie to montuje się pod ziemią, co jest szczególnie istotne podczas niskich temperatur.

Jak wiadomo temperatura wewnątrz gruntu jest zawsze wyższa niż na powierzchni, dlatego też powietrze przechodzące przez gruntowy wymiennik ciepła jest ogrzewane w naturalny i tani sposób. Zapewnia to znaczne oszczędności zużycia energii na ogrzewanie w budynku w okresie grzewczym przy zachowaniu komfortu cieplnego. Poza wspomaganiem systemu ogrzewania w zimie gruntowy wymiennik ciepła również w lecie poprawia komfort użytkowania budynku, poprzez zapewnienie przyjemnego chłodu i zapobieganiu uczuciu duszności.


Gorące powietrze z zewnątrz trafia do rekuperatora przepływając przez gruntowy wymiennik ciepła, dzięki czemu ulega schłodzeniu (nawet o kilkanaście stopni). Wykorzystywana w tym celu jest darmowa energia skumulowana w gruncie, dlatego latem gruntowy wymiennik ciepła spełnia rolę najtańszego klimatyzatora, a zimą dogrzewa nam powietrze do plusowej temperatury